Noge nas nosijo celo življenje. Vsak dan so izpostavljene obremenitvam, kot so dolgotrajno stanje, celodnevno sedenje, prekomerna telesna teža, nepravilno izbrana in pretesna obutev, premalo gibanja in premalo nege. Nega nog bi morala postati del dnevne rutine, tako kot nega obraza ali čiščenje zob. Še več, svoje noge bi morali razvajati s toplimi, osvežujočimi kopelmi, z dišečimi balzami, sproščujočimi masažami in počitkom.
Suha koža
Suha koža je zelo občutljiva, in če je ne negujemo vsaj z nanosom kreme, namenjene negi nog, postane groba in razpokana. Če se pojavi še čezmerna poroženelost, nastanejo razpoke ali ragade, ki zelo bolijo ali celo zakrvavijo. Kreme za noge morajo vsebovati kombinacijo sestavin, ki vežejo vlago (npr. glicerin, sečnina, hialuronska kislina) in naravna rastlinska olja, kot so avokadovo, jojobino olje, olje rakitovca in čebelji vosek ter karitejevo maslo. Trdo kožo moramo sproti odstranjevati s posebnimi pilami, kamni ali pilingi.
Žulj
Žulj nastane kot posledica trenja zgornje plasti kože z nogavico ali obutvijo. Takoj ko lahko, kožo osvobodimo trenja. Če je koža že poškodovana, jo moramo sterilno oskrbeti. Tako preprečimo dodatno okužbo in zagotovimo čimprejšnje celjenje. Mehurja ne prediramo, saj tekočina, ki se je nabrala, ščiti novo kožo pod njim.
Otiščanci in kurja očesa
Otiščanci in kurja očesa nastanejo zaradi neprimerne obutve, nepravilne obremenitve stopal zaradi prekomerne telesne teže, nenavadnih športnih ali delovnih položajev in pritiskov na povečane kosti stopala. Težave se začnejo z otrdelo kožo, stopnjujejo se v otiščanec in končajo s kurjim očesom. Ti največkrat nastanejo na konicah prstov, zunanji strani mezinca ali med prsti. Koža se odebeli, na sredini pa nastane stržen. Otiščanci zasedejo večjo površino in niso tako zelo boleči, pojavijo se na blazinicah stopala ali na peti. Kurje oko pa največkrat nastane med prsti, na blazinicah prstov, na podplatu ali celo na peti. Otiščancev ali kurjega očesa se sami težko znebimo, saj se radi ponavljajo. Sami lahko poskusimo po kopeli z nanosom mazil, obližev ali tekočin, vendar previdno in z upoštevanjem vseh navodil, da preprečimo dodatno poškodbo kože in okužbo. Če so težave večje, moramo po pomoč k strokovnjaku.
Znojenje
Znojenje je naraven proces, zato ga ne smemo čisto preprečiti, ampak le zmanjšati, da se izognemo neprijetnemu vonju, ki ga povzroča razkroj bakterij. Pomembno je redno umivanje nog, menjavanje nogavic, ki naj bodo iz naravnih materialov (npr. bombaž). Če je potrebno posežemo po deodorantnih pripravkih v obliki pršil, mazil ali gelov.
Glivice, atletsko stopalo
Glivice so mikroorganizmi, ki se razraščajo v temnem, toplem in vlažnem okolju. Kadar se naselijo na koži, govorimo o glivičnem obolenju, če pa se razbohotijo na stopalih, tako okužbo imenujemo atletsko stopalo.
Okužba izzove draženje, rdečico, luščenje, drobne mehurčke, ki srbijo. Največkrat se naselijo med nožnimi prsti, na stopalih in nohtih. Glivično obolenje kože zdravimo z antimikotičnimi mazili, pršili in geli, posebno težko pa so ozdravljive okužbe nohtov.
Onihomikoze
Zdravljenje je dolgotrajno. Tu lahko veliko naredimo preventivno. Redno skrbimo za higieno nog in obutve, nosimo bombažne nogavice, ki jih peremo vsaj na 60 °C, zaviramo čezmerno potenje, po umivanju dobro osušimo prostore med prsti, uporabljamo le svojo brisačo, čevlje razkužujemo z antimikotičnimi posipi ali pršili, pogosto menjamo športne copate, v savnah in bazenih nosimo svoje natikače.
Vraščeni nohti
Vraščeni nohti so posledica pretesnih čevljev, nepravilno striženih nohtov in nezadostne nege. Nohte na nogah oblikujemo s škarjicami ali še bolje s ščipalcem za nohte. Strižemo jih ravno in ne prekratko. Vraščeni nohti so težava, ki jo oskrbijo pedikerji. Negi stopal se morajo še posebej posvetiti diabetiki s prilagojenimi izdelki za nego diabetičnih nog, ki koži povrnejo vlago in delež maščobe ter ustvarijo zaščitno plast, ki ščiti noge pred zunanjimi vplivi. Redna pedikura je za njih nujna in opraviti jo mora izkušen pediker.