Luskavica (psoriasis vulgaris) je ena najpogostejših kožnih bolezni, pri kateri se izmenjujeta fazi poslabšanja in izboljšanja ter je prisotna vse življenje. Pri luskavici je zelo pomembna vsakodnevna redna nega z izdelki za mehčanje, vlaženje in luščenje kože, s katero ohranimo stanje kože in preprečimo poslabšanja.
Luskavica je kronična vnetna bolezen, za katero so značilne bunčice, ki so od zdrave kože ostro omejene in se združijo v večje rožnate ali sive plošče nepravilnih oblik. Pri luskavici je prehod celic iz bazalne v roženo plast pospešen iz 28 na 4 do 7 dni. Posledica je nepopolna poroženelost, ki se na koži izraža s srebrnimi luskami. Te se rade odluščijo in so podobne ostružkom sveče, lahko se pokažejo še pikčaste krvavitve, kar imenujemo fenomen krvave rose ali Auspitzov
sindrom.
Po starosti osebe ločimo zgodnjo obliko luskavice, ki se pojavi pred 40. letom starosti, in pozno obliko, ki se pojavi po 40. letu. Pri tej obliki so kožne spremembe blažje, pogosteje pa so prizadeti tudi sklepi in nohti.
Najpogosteje prizadeta mesta
Prednostna mesta luskavice so pogosto simetrična in izrazita ter se največkrat pojavljajo na komolcih, v polovici primerov na kolenih, manj pa na križu in lasišču, kjer lasje na začetku niso spremenjeni in ne izpadajo, ker ne seže v lasne mešičke.
Luskavica lahko prizadene pregibe velikih sklepov, opazimo jo lahko na intimnih predelih, pod visečimi dojkami, v trebušnih gubah ali pod pazduho.
Pri luskavici dlani in podplatov je koža rdeča, pokrita z debelimi luskami, pogoste so ragade. Za luskavico nohtov so značilne pikčaste vdolbinice nohta, nohti so zadebeljeni, konica nohta je krhka, površina je včasih lahko motna.
Klinični videz je pogosto odvisen od lokacije luskavice. Poznamo luskavico v plakih, ki je najpogostejša, kapljično luskavico, inverzno,ki se pojavlja v kožnih gubah. Najhujše oblike, ki so redke, pa so eritrodermična, pri kateri je vsa koža rdeča, lahko je prisotna tudi vročina, povečane bezgavke ali srbeča koža, pustulozna oblika s hudimi vnetnimi spremembe zlasti na zgornjih in spodnjih udih, s povišano temperaturo, in psoriasis arthropatica.
Sprožilci pojava ali poslabšanja stanja
Akutne infekcije, streptokokne okužbe, nekatera zdravila, alkoholizem, hormonski vplivi, stresni dejavniki, poklicna obremenitev, nespecifične poškodbe kože so dejavniki, ki lahko sprožijo ali poslabšajo luskavico.
Sodobna izbira zdravljenja temelji na izboljšanju klinične slike, ki mu sledi vzdrževalno zdravljenje, s katerim se preprečuje poslabšanje stanja. Zdravljenje luskavice naj vedno poteka pod zdravniškim nadzorom.
Nega kože pri luskavici
Priporočeno je nežno čiščenje kože s sindetom (milo brez detergenta) ali oljnimi geli, še posebno pri kopanju v kadi. Kopeli se lahko doda žlica mandljevega ali olivnega olja, se pa kopel ne izvaja v akutni fazi in ne več kot enkrat na teden.
Za nego kože je priporočljiva uporaba nevtralnih mazil brez dišav, ki mehčajo in vlažijo kožo ter zmanjšajo luščenje (npr. urea, glicerol, glukoglicerol, dekspantenol, alantoin, bisabolol, fitoskvalen, aminokisline, mlečna kislina, mineralna voda, ceramidi, karitejevo maslo in jojobino olje).
Sindet je »milo brez mila«, ki kožo temeljito očisti in je ob tem ne izsuši.
Izdelki za vlaženje in mehčanje kože so obogateni z naravnimi vlažilnimi faktorji, ki izboljšajo navlaženost poroženele plasti, saj privlačijo in vežejo vodo in se uporabljajo v začetnih in vmesnih fazah pojava luskavice. V fazi pojava lusk pa se poleg teh uporabljajo še luščilne ali keratolitične učinkovine (npr. salicilna kislina, glikolna kislina, cinkov pirition, keluamid, žveplo), ki odluščijo poroženelo kožo in zmanjšajo zaplate lusk.
Luskavica ni nalezljiva
Osebo, ki ima luskavico, je treba poučiti, da mora kožne spremembe skrbno negovati. Njej in okolici je treba pojasniti, da luskavica ni nalezljiva. Oseba naj se izogiba poškodbam, stresu, okužbam dihal in črevesja, naj pazi na zdravje zob ter kronična vnetja in naj opusti praskanje, ki še poslabša stanje.
Priporočljivi so tudi zmanjšanje povečane telesne teže, sprememba prehrane, uživanje omega-3-maščobnih kislin in antioksidantov (vitamina C in E, , betakaroten, cink, selen), vitamina D3 in ustrezna hidracija. Uživanje alkohola naj bo le zmerno, saj alkohol spodbuja sproščanje histamina in poslabša stanje luskavice. Priporočeni so tudi zmerno sončenje, kopanje v morju in naravnih zdraviliščih ter redna telesna vadba in sprostitev.